5 způsobů jak budovat imunitu u dětí
Léto je ve své polovině a děti si užívají zasloužené prázdniny. Ani se však nenadějeme a brány škol se opět otevřou a bude konec uvolněnému režimu, celodennímu pobytu na sluníčku a bezstarostnosti. Září a začátek roku jsou pro děti stresujícím obdobím a jejich organismus je v tomto období náchylnější. Začínat s budováním imunity vašich dětí 1. září je však pozdě. Budujte ji po celý rok. Jak? Máme pro vás 5 tipů jak na to.
1. Vyvážená strava
Děti potřebují stravu pestrou, vyváženou a zdravou. To znamená potraviny, které jsou plné vitamínů, minerálů a bílkovin. Dopřejte dětem hodně ovoce a zeleniny, luštěniny, obiloviny, vejce, tuky. Jídelny v mateřských a základních školách v současné době skládají jídelníčky tak, aby byly v souladu s platnými normami a zároveň odpovídaly zásadám zdravého stravování, takže v tomto ohledu starosti mít nemusíte. Co je však na vás, jsou svačiny a večeře. Dopřejte svým dětem pokrmy, které mají rády a na kterých si s chutí smlsnou. I když je času málo, snažte se je neodbývat svačinami v podobě sušenek a ovocných nápojů, ve kterých je vysoké množství cukru, který může narušit příjem některých vitamínů a minerálů.
Imunitní systém pozitivně podporují například:
- citrusy
- česnek
- brokolice a špenát
- jogurt
- zázvor, oříšky
- bylinky (heřmánek, kopřiva, echinacea, rakytník, kustovnice a další)
A co by strava dětí obsahovat neměla?
- průmyslově zpracované potraviny, polotovary
- barviva a zvýrazňovače chuti
- přemíru cukru a umělá sladidla
Obranyschopnost organismu svých dětí můžete podporovat pomocí doplňků stravy. Zaretis je vhodný pro děti od 3 let.
2. Otužování
Pokud mluvíme o otužování dětí, nemáme na mysli koupání se v ledové řece. Choďte často ven na procházky a volte oblečení přiměřené počasí. Stačí, když vašemu dítku oblečete jen o jednu vrstvu více než sobě. Ještě více než zbytečně teplé oblečení dávají dětskému organismu zabrat i přetopené místnosti. Snižte proto teplotu u vás doma na 20-22 stupňů a často větrejte. Vhodné je také nechat děti spát při otevřeném okně. A třeba v létě se ráno s dětmi procházejte bosky v ranní rose. Z toho budou určitě nadšené.
3. Pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu
Pozitivní vliv na imunitní systém vašeho dítěte má i pobyt na čerstvém vzduchu. Časté procházky a pohybové aktivity podpoří nejen jejich obranyschopnost, ale zároveň i jejich duševní a psychický vývoj.
Pravidelný pohyb výrazně přispívá ke zlepšování zdravotního stavu a tím pádem i zvýšování kvality života. Zařaďte ho proto do každodenního režimu vašich dětí. Budujte jejich pozitivní vztah k pohybu, cvičení a sportu už od mala. Nejen děti si určitě užijí společné procházky, výlety do přírody, jízdu na kole nebo třeba na bruslích.
4. Spánek a psychická pohoda
Psychická nepohoda u malých dětí je v dnešní době často opomíjena. Stres nebo strach ze školy či neznámého prostředí negativně ovlivňují imunitu. Věnujte jim proto dostatek pozornosti. Mluvte s nimi o jejich pocitech a starostech, pokuste se eliminovat stres ve vašem životě, i životě vašich dětí, a především jim dopřejte pocit jistoty a bezpečí.
Nezapomínejte také na spánek, který v podpoře imunitního systému hraje nemalou roli. Kolik spánku děti potřebují? Pro batolata je ideální délka spánku 12 až 13 hodin, pro předškoláky a děti školou povinné 10 až 11 hodin. Pokud vaše děti nespí přes den, zkuste je večer ukládat ke spánku o trochu dříve.
5. Hygienické návyky
Pokud děti neovládají základní hygienické návyky, značně zvyšují riziko přenosu bakterií a nečistoty v kolektivu. Věnujte jim proto čas a naučte je pravidla hygieny ještě před nástupem do školky. Mytí rukou před jídlem a po jídle, smrkání do kapesníku a zakrývání dýchacích cest při kašli a kýchání - tyto zdánlivé maličkosti je ochrání před častým stonáním, které na ně v dětském kolektivu číhá.