Prevence a léčba endometriózy 1. část - Omezte stres

02.01.2021 16:09 Články
Prevence a léčba endometriózy 1. část

Čínská medicína odjakživa kladla velký důraz na prevenci. Pokud chceme zůstat zdraví, každý z nás musí převzít odpovědnost sám za sebe, za svůj vlastní život. Mnoho odborníků zastává názor, že téměř všem gynekologickým problémům se dá předejít, pokud žena zachovává duševní, emoční, fyzickou a stravovací rovnováhu.

Endometrióza je gynekologické onemocnění, kdy se buňky endometria nacházejí mimo děložní dutinu. Je velmi častou příčinou neplodnosti žen.

 

Snížení hladiny stresu je jednou z nejdůležitější částí prevence i terapie zároveň a má v podstatě dva aspekty.

Změna životního stylu

To znamená vědomě a dobrovolně změnit všechny vnější stres vyvolávající vlivy, pokud je to v naší moci. Změnu zaměstnání, hledání poradenství pro partnerské problémy, změnu bydliště, častější dny volna, zřeknutí se nereálných cílů a očekávání a v obecné rovině přijetí pomalejšího a otevřenějšího přístupu k životu. Je však jasné, že náš svět je velmi komplikovaný a můžeme se vzdát jen některých věcí, pokud nechceme ze společnosti vypadnout úplně.

Odpočinek

Kromě nutných změn a úprav životní situace, která nám způsobuje onemocnění, se musíme učit odpočívat. Proto druhou částí redukce stresu je záměrné pěstování naší schopnosti odpočívat – odpočinek musíme praktikovat pravidelně. Každodenní plánovaná a hloubková relaxace je důležitým prvkem v prevenci nemocí mladých lidí a dospělých středního věku.

Aby hloubková relaxace měla léčivé účinky, musí splňovat čtyři kritéria:

  1. Relaxace musí probíhat každodenně.
  2. Každá relaxace by měla trvat nejméně 20 minut – doba kdy mozek přepíná na vlny alfa.
  3. Výsledkem relaxace by měla být úplná somatická a duševní rovnováha.
  4. Uvolněte se a soustřeďte své vědomí na jediný bod v dolní část podbřišku. Zhluboka u toho dýchejte.

Pokud člověk dodržuje tento režim 100 dní, zlepší se jeho krevní oběh a tělesná teplota, vyměšování a chuť k jídlu, kvalita spánku, nálada a bude pociťovat příval energie. Protože podle čínské medicíny jsou to všechno klíčová kritéria dobrého zdravotního stavu.

Endometrióza